Adopcja psa ze schroniska to wspaniała, ale i ważna decyzja. Nie warto podejmować jej zbyt pochopnie, pod wpływem emocji lub chwili. Czworonogi, które znalazły się w schronisku wiele przeszły. Odrzucenie po adopcji jest dla psiaków niezmiernie bolesne.
Dlatego podpowiadamy na co zwrócić uwagę przed adopcją, aby nie skrzywdzić psa i uniknąć ewentualnych kłopotów. Tym samy oszczędzimy zarówno sobie jak i zwierzęciu stresu i problemów.
ADOPCJA PSA – WAŻNE PYTANIA
1. Wielkość psa
Pamiętaj, że duży pies potrzebuje więcej miejsca. Warto zastanowić się czy warunki w jakich dziś sami mieszkamy, będą wystarczające dla dużego psa. Będzie potrzebował przestrzeni do swobodnego poruszania się, miejsca na swoje legowisko czy miski z jedzeniem i wodą.
2. Wiek psa
Trzeba pamiętać, że wiek psa ma też nie bagatelne znaczenie. Szczenię, jak dziecko – będzie potrzebował opieki. Młody pies to aktywny osobnik. Podobnie jak szczenię. Adopcja czworonoga w młodym wieku będzie wiązała się koniecznością poświęcenia psu więcej czasu oraz zwiększone zapotrzebowanie na aktywność w ciągu dnia. Zastanów się, czy będziesz w stanie mu to zapewnić.
Trzeba być również przygotowanym, że adopcja psa młodego lub szczeniaka to wspólnych kilka lub kilkanaście lat.
Starszy psiak będzie tej aktywności potrzebował mniej. Jednak z powodu wieku Wasz wspólny czas może być ograniczony. Ale z drugiej strony dzięki miłości jaką dacie seniorowi – jego lata z Wami będą najszczęśliwszymi.
3. Czas dla psa
Pamiętaj, że pies potrzebuje przynajmniej trzech spacerów w ciągu dnia. Zastanów się, czy znajdziesz czas dla psiaka. Nie tylko na spacer, ale również na zabawę, zabiegi pielęgnacyjne czy wizyty weterynaryjne.
4. Charakter psa
Każdy pies, podobnie jak człowiek – jest inny. Warto więc przed adopcją zastanowić się jaki odpowiadałby nam temperament i charakter psa. Młody, pełen energii pies idealnie będzie pasował do osoby lubiącej spędzać aktywnie czas. Osoba lubiąca raczej umiarkowanie spędzać czas poza domem – lepiej aby zdecydowała się na starszego psa lub seniora.
5. Pies i dzieci
Szczególnego przemyślenia wymaga decyzja o adopcji do domu, gdzie są małe dzieci. Tu należy zadbać o bezpieczeństwo zarówno dzieci jak i zwierzaka. Warto sprawdzić czy dziecko nie ma alergii na sierść. Pracownicy i nasi wolontariusze pomogą w wyborze odpowiedniego dla rodziny psa. To ważne, ponieważ nie wszystkie czworonogi akceptują obecność dzieci.
6. Opieka, leczenie, żywienie
Pies wymaga regularnego odrobaczenia i szczepień. Wprawdzie nie powinno to obciążać domowego budżetu, ale jeśli pies zachoruje trzeba być przygotowanym , że wydatki wówczas mogą być większe.
Żywienie psa również nie pozostaje bez znaczenia na domowy budżet. Warto znać zarówno upodobania jak i zdrowie nowego domownika. Musimy wiedzieć czy pies nie ma alergii lub problemów gastrycznych. Żywienie powinno być dostosowane do potrzeb psa.
7. Nowy pies i inne zwierzęta w domu
Może masz już w domu inne zwierzęta? Koniecznie zapytaj pracowników schroniska lub wolontariuszy o to, jak wybrany przez Ciebie pies reaguje na inne psy lub koty. Przemyśl adopcję, gdy mieszkają już z Tobą inne zwierzęta. Dowiedz się, jak bezpiecznie wprowadzić do domu drugiego psa.
8. Adaptacja w nowym miejscu – zniszczenia, zachowanie czystości, itp.
Każdy pies potrzebuje czasu na adaptację w nowych dla niego warunkach. Nowe miejsce, zapachy. To może (choć nie musi) być trudny czas. Zanim wszyscy nauczycie się siebie – mogą pojawić się problemy z zachowaniem psa. Nawet po jakimś czasie od adopcji.
Kłopoty z utrzymywaniem czystości w domu, z tęsknoty (lub strachu czy nudy) może niszczyć przedmioty, albo po prostu ujadać. Warto więc nie tylko liczyć się z taką ewentualnością, ale także od razu reagować. Na przykład zgłosić się do szkoleniowca lub behawiorysty.
PODSUMOWANIE
Mamy nadzieję, że teraz adopcja będzie zdecydowanie łatwiejsza. Warto przed podjęciem ostatecznej decyzji wybrać do schroniska (całą rodziną), poznać bliżej wybranego psa. Zabrać na spacer, spędzić z nim więcej czasu. Wszystko po to, aby nie dać złudnej nadziej ani sobie ani tym bardziej psu, który wierzy całym sercem, że jesteś JEGO człowiekiem.
Zastanów się i przemyśl wszystko bardzo dokładnie.
Adoptujesz zwierzę, które czuje jak Ty.
Pokochaj na zawsze i nie daj się ponieść chwilowej „modzie” czy emocji.